SEO Nedir? Nasıl yapılır? Ayrıntılı SEO Rehberi

SEO Nedir? Nasıl yapılır? Ayrıntılı SEO Rehberi ile bu gün siz değerli okurlarımız SEO’nun ne olduğunu, nasıl yapılacağını, SEO stratejilerini, en önemli SEO Ayrıntılarını yani kısacası SEO Hakkında’ ki bir çok şeyi öğreneceksiniz. Bu rehber ile kendi sitelerinizi Google’da yukarıya taşıyabilecek ve yazdığınız, paylaştığınız gönderilerin indeksini yani Google tarafından hızlı bir şekilde tanınmasını sağlaya bileceksiniz. Sizlere bu yazıya başlamadan önce Seos Ajans olarak belirtmeliyiz ki böyle bir rehber şu ana kadar yazılmadı!

SEO Nedir? Nasıl yapılır? Ayrıntılı SEO Rehberi Başlıyoruz!

Bu rehberi okuyan herkesin hiçbir şey bilmediğini varsayarak anlatacak ve sizlerin yazılan bütün rehberi anlamanızı sağlayacağız. Peki ilk sorumuz SEO Nedir? Sizlere SEO’nun açılımının ”Search Engine Optimization” olduğu gibi bilgiler vermeyeceğiz. SEO kısacası İnternet sitelerinin Google tarafından daha kolay tanınmasını sağlayan ve belli kriterleri olan bir sistemdir. Bu kriterlere uyulduğu taktirde Google sizleri ödüllendirir ve sıralamada ki yerinizi yükseltir. Nedir bu kriterler? Dediğinizi duyar gibiyiz. Bu kriterler arasından en önemlileri;

Google seo

Birinci adım İç SEO Optimizasyonu

SEO Nedir? Nasıl yapılır? Ayrıntılı SEO Rehberi nin ilk adımı olan ve Google’da yükselmeden önce tabi ki ilk düzeltmemiz gereken nokta kendi sitemizdir. Google’ın bir sitede ilk baktığı nokta ise site hızıdır. Google site hızınızı mobil siteleriniz aracılığı ile ölçer. Site hızınızı buradan kontrol edebilirsiniz. Site hızınızda asıl aranan kriter mobil sayfanızın hızının da yüksek olmasıdır. Site hızları çeşitli yöntemler ile arttırılabilir.

Site Hızı Nasıl Yükseltilebilir?

A– Site hızınızı öncelikle yükseltmenin ilk kriteri hosting firmanızı iyi seçmenizdir. Hangi hosting firmasını kullandığınız sitenizin sunucu yanıt süresini ve bir çok etkeni de beraberinde getirerek sitenizin hızı açısından etkili olabilir. Hangi hosting firmasını seçmeliyim? Sorusunun cevabı kesin ve net değildir. Bu sorunun cevabı dönemsel olarak değişebilmektedir. Buradaki seçimi iyi yapmak için bir hosting firmasının o dönemki yorumlarını okumak bizler için yararlı olacaktır.

B– Site hızınızı bir diğer yükseltme yöntemi ise resimlerinizi optimize etme işlemidir. Bu işlemi el ile manuel şekilde veya eklenti ile yapabilirisiniz. Smush eklentisi kullanabilir veya manuel şekilde tinypng ile resim optimizasyonu yapabilirsiniz.

C– Site hızınızı etkileyen bir diğer faktör ise eklentilerdir. Sitenizdeki eklentileri tekrar gözden geçirip kullanmadığınız eklentileri silmek sizlere ve sitenize büyük yarar sağlayacaktır. Ayrıca bir diğer yöntem ise kullandığınız eklentiler ile aynı özellikleri size yansıtacak eklentileri deneyip aradaki hız farkına göre bir eklentiyi silmek de sitenizin hızını geliştirecektir.

DHTML5, CSS3 normları ve Java/CSS sıkıştırma işlemleri de site hızınızı inanılmaz şekilde arttırabilir. Bu işlemleri yapan eklentiler mevcuttur ancak neredeyse hiçbir eklenti %100 e kadar sonuç vermez. Bu sıkıştırmaları ders alarak veya profesyonel ekibimizden yardım talep ederek yapabilirsiniz.

İç SEO Optimizasyonu İçin Diğer Yapmanız Gerekenler

 • Web Sitenizin tittle ( Başlık ) bölümünü düzenlediğinizden emin olun. Tittle bölümü en fazla 70 karakter olmalıdır. 70 karakterden uzun başlığı olan siteleri Google yanlış algılayabilir.
 • Web sitenizde description ( Açıklama ) bölümünün de olması gereklidir. Bu bölüm en fazla 320 karakter olmalıdır. Bu limitin üstü siteniz için risk teşkil eder. Sizlere tavsiyemiz 225-300 karakter aralığında bir açıklama yazmanızdır.
 • Sitenizde olmazlardan biri ise H Etiketleridir. H etiketleri sitenizdeki başlıklarının ve yan başlıklara ayrılmasını gösteren bir zincirleme yapıdır.
 • İleride çözümlenmez ise, alt etiketi bulunmayan resimler başınıza büyük dertler açabilir. Web sitenize resim yüklemeden önce resimlerin Alt etiketlerinin girilmesi gerekmektedir. Alt etiketleri, resmi sitenize yükledikten sonraki ekranda görebilirsiniz.
 • Anahtar kelimenizi veya diğer kelimelerinizi sürekli tek bir yazınızda kullanmayın. Örneğin bir makale yazıyorsunuz veya ana sayfanızda ki tasarımınızı yapıyorsunuz, yazılarınızda sürekli ( Ve, veya ) gibi kesiciler kullanmamaya ve anahtar kelimenizi sürekli kullanmamaya özen gösterin.

İkinci Adıma Geçiş

SEO Nedir? Nasıl yapılır? Ayrıntılı SEO Rehberi için Artık yeterli site hızına sahip ve mobil uyumlu bir siteye sahipseniz İç SEO için ikinci adıma geçebiliriz. Google’ın İç SEO’da bir çok dikkat ettiği özellik vardır. Bunlardan bazıları Meta tags and keywords yani etiketlerinizin veanahtar kelimelerinizin bulunup bulunmadığı, H1, H2, H3 başlıklarını nasıl ve ne kadar kullandığınız ve kod yapılandırmanıza kadar uzanır. Bunları SEO Site Check up ile bulabilir ve gereken noktalar da blog kısmımızda arama yaparak sorunlarını çözebilirsiniz. Eğer sorularınızın cevapları yok ise bizlerden destek talep ederek sorunlarınızı düzeltebilirsiniz. Artık siteniz sunuma hazırsa, başlayalım mı?

İkinci Adım ”Süreklilik”

Bir site açtınız ve bu siteden bir ürün satmayı veya yazılar paylaşmayı düşünüyorsunuz. Bir haber sitesi veya bir e-ticaret siteniz var ve ilk sayfa hayali mi kuruyorsunuz. İşiniz ne olursa olsun makale yazmak zorundasınız. Benim bir e-ticaret sitem var ” Ne işime yarayacak makale yazmak ” dediğinizi duyar gibiyim. Son yıllarda Google sürekli kendini güncelliyor ve sizleri ödüllendirmek içinde karşısında güncel siteler istiyor.

Bir e-ticaret sitesi düşünün ve burada satılan malların hepsinin aynı olduğunu varsayın. Örneğin 10 adet farklı renklerde çoraplar satıyoruz ve bu çorapları seneler boyunca satmaya çalışacağız. Peki bizim yeni ürün yükleme veya sürekli ürün yükleme şansımız yok ise ne yapmamız gerekiyor? İşte makalenin önemi burada ortaya çıkıyor. Makale yazarak sitelerimizi Google da sürekli güncel tutabiliriz ve ” Biz buradayız ” diyebiliriz.

Makalenin Sırrı Nedir?

Peki nedir bu makale yazmanın sırrı? yani makale yazmalıyız evet ama nasıl yazmalıyız? İster bir e-ticaret sitesi olsun isterse bir genel blog makaleler kesinlikle özgün yazılmalıdır ve en az 250 – 300 kelime olmalıdır. Makalenin başlığı ile makalenin içinde verilen bilgi birbiri ile örtüşmeli ve bu bilgi okuyucuyu sıkmadan verilmelidir. Bu makaleler sürekli olarak yazılıp paylaşılmalıdır. Sizler de eğer %100 SEO uyumlu makale yazdırmak isterseniz bizlere ulaşabilirsiniz.

Sürekli olarak yapmamız gerekenlerin ikinci adımına geçersek burada karşımıza tek bir şey çıkabilir; Sosyal medya. Peki sosyal medyayı nasıl kullanmalıyız? İşimiz ne olursa olsun sitemiz hangi konuyla ilgili olursa olsun sürekli olarak sosyal medya kullanılmalıdır. Sitemizde yaptığımız paylaşımlar aynı şekilde sosyal medyaya da eklenmeli ve Google’a ” Biz sosyal medyayı da aktif kullanıyoruz ” mesajı verilmelidir. Sosyal medya’da alanınız ile ilgili sayfalar, gruplar bulunmalı ve bu gruplar ile iletişim halinde bulunarak kitlenizi arttırmaya yönelik çalışmalar yapılmalıdır.

SEO Nedir? Nasıl yapılır? Ayrıntılı SEO Rehberi

SEO Nedir? Nasıl yapılır? Ayrıntılı SEO Rehberi – Dış SEO

SEO Nedir? Nasıl yapılır? Ayrıntılı SEO Rehberi için kendi web sitemiz hazır ise şimdiki adımımız dış SEO olacaktır. Peki dış SEO Nedir? Dış ”SEO” Kendi web siteniz dışında ki sitelerden kendi sitenize aldığınız linklere yani çektiğiniz trafiğin genel ismine verilen addır. Dış SEO yu genellikle ” Backlink alımı ” olarak duyacaksınız. Backlink alımları dofollow, nofollow olarak 2 ye ayrılır. Peki Dış SEO nasıl yapılır? Dış SEO nun yani backlinklerin alınmasının birçok yolu vardır. Bunları ayrıntılı şekilde siz değerli okurlarımıza gösterecek ve hepsi ile ilgili örnekler vereceğiz.

SEO Nedir? Nasıl yapılır? Ayrıntılı SEO Rehberi – Haber Sitesi Tanıtımları

Haber sitesi tanıtımları yani news kayıtlı sitelerden kendi sitemize alacağımız tanıtım yazıları backlink almanın en kolay ve en hızlı yollarından biri olan ancak ücretsiz yapılması çok zor olan bir backlink alma yöntemidir. News kayıtlı haber sitelerinde tanıtım yazıları genellikle ücretli olur. Bu ücretler 10 – 10000 ₺ Aralığında olabilir. News kayıtlı haber sitelerinden tanıtım yazısı almadan önce haber sitesinin kendi sektörünüzle ilgili olması sizler için yarar sağlayacaktır.

Bir başka dikkat edilmesi gereken durum ise tanıtım yazısı satın alacağınız haber sitesinin DA ( Domain Authorith ), PA ( Page authority ) puanlarının iyi olması, ( 100 üzerinden en az 20 30 olması tercihen iyidir ) Domain yaşının yani sitenin kurulduğu tarihin eski olması ( En az 2 senelik haber sitesi olması tercihen iyidir ) ve tanıtımı alacağınız sitenin trafiğinin iyi olması gerekmektedir. Backlink alacağımız siteyi seçtikten sonra yapmamız gereken %100 SEO uyumlu bir makale ile bu tanıtım yazısını bütçemiz dahilinde yazdırmak olacaktır. News Kayıtlı tanıtım yazısı almak için bizler ile iletişime geçebilirsiniz.

Paravan blog nedir? Link whell nedir? Bu soruların cevabı sitelerini Google’da yükseltmek isteyen sizleri yakından ilgilendiriyor. Paravan bloglar ücretsiz veya ücretli yöntemler ile açılıp kendi siteniz gibi makale yüklediğiniz ve trafik çekmeye çalıştığınız kendi sitenizden bağımsız sitelerdir. Peki bu bağımsız siteler ne işimize yarıyor?

Burada asıl amaç farklı bir site açmak değildir. Burada asıl amaç farklı bir siteyi belli bir noktaya getirip bu siteden kendi sitemize backlink almaktır ve bu aldığımız backlink paravan bloglardan alınmış backlink olarak geçer. Paravan bloglardan kendi sitenize backlink vermeden önce bir kaç makale atmanız hem paravan bloğunuz hemde kendi siteniz için en iyisi olacaktır.

Link whell ise birden çok paravan blog arasında bir link döngüsü oluşturup kendi sitemize link çıkmaya yani backlink almaya denir. Bu yöntem daha etkili bir yöntemdir. Burada asıl amaç açtığımız paravan blogların etkileşimini arttırmak ve aldığımız backlink in etkinliğini yükseltmektir.

SEO Nedir? Nasıl yapılır? Ayrıntılı SEO Rehberi
BlogspotÖrnek
WordPressÖrnek
WeeblyÖrnek
JimdofreeÖrnek
YolaÖrnek

Web 2.0 bloglardan backlink alma da paravan blog yöntemine benzer bir yöntemdir. Web 2.0 blogları paravan bloglardan ayıran özellik trafik dir. Web 2.0 bloglara paravan bloglar gibi trafik çekme amacı yoktur. Bu bloglarda amaç bir tanıtım yazısı aracılığı ile backlink elde etmektir. Web 2.0 bloglardan alınan backlinkler doğru yapıldığı taktirde siteniz için çok yararlı hale dönüşebilmektedir. Bu yöntemi uygulayarak ilk sayfaya çıkışınızı hızlandırabilir ve anahtar kelimelerinizde yükseliş elde edebilirsiniz.

BlogocialÖrnek
Full designÖrnek
Blog uetechnoÖrnek
Blog olizeÖrnek
Blog OnesmaÖrnek

Edu ve Gov backlinkler belkide SEO’ da çok kez duyacağınız backlink alma yöntemlerinden biridir. Edu ve Gov backlinklerin çok tercih edilmesinin sebebi bu sitelerin çok fazla sayıda trafik alması ve aldığınız backlinklerin çok hızlı indekslenmesidir. Google aldığınız backlinkleri çok hızlı tanıyacağı için sitenize de etkisi bu yönde olur ancak Edu ve Gov backlinklerin bilinçsiz şekilde alınması sitenize büyük zararlar verebilir.

Bu backlinkler tercih edilmeden önce sitenizin İç SEO açısından hazır olması ve daha önceden alınmış dofollow backlinklerinizin bulunması gerekmektedir. Sizlere burada ki Edu, Gov örneklerini vermeden önce bir diğer yazımız olan Edu ve Gov site örnekleri yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Edu ve gov backlink
Not: Sitelerin alt kısımlarında İsim / Email / Site / Mesaj bölümleri vardır. Aşağıya hızlı inmek için klavyenizdeki < end > tuşuna basabilirsiniz.
İsim: Buraya anahtar kelime yazılacak (ÖRN: Seos Ajans)
Email: örn: info@seosajans.com
Site: Web sitenizin https://seosajans.com/ lı halini yazmanız gerekir
Mesaj: Sitenizle alakalı kopyala yapıştır bir metin yapıştırabilirsiniz

1-)
https://blogs.lanecc.edu/intro2mediaarts/2016/03/10/p6-final-project-11/

2-)
https://beverlab.ku.edu/uncategorized/hello-world/

3-)
https://sites.lafayette.edu/berkins/2013/02/22/the-caravel-and-the-impact-of-new-technologies-on-transportation-systems/

4-)
http://psyc342a.colgate.edu/uncategorized/romance-can-last-forever/

5-)
https://evoke.ics.uci.edu/qs-personal-data-landscapes-poster/

Önemli Not: SEO Nedir? Nasıl yapılır? Ayrıntılı SEO Rehberi içinde ” wiki backlinks ” gibi sitenizi riske sokabilecek backlink alma yöntemlerinin aksine önemli gördüğümüz backlink alma yöntemlerini sizler ile paylaşmaya çalışıyoruz.

Kaliteli Backlik almak aslında çok basittir. Tek yapmamız gereken İnternet üzerinde girdiğimiz, gezdiğimiz sayfaların her zaman bizler için bir backlink kaynağı olabileceğini aklımızdan çıkarmamak gereklidir. Örneğin sizler de Google’da herhangi bir şeyi araştırırken girdiğiniz sitelerde üyelik açmayı deneyebilir ve buradan backlink elde etmeye çalışabilirsiniz.Sosyal imleme siteleri de günlük hayatınızda kullandığınız sitelerden ibarettir. Sizlere bazı alınabilinen sosyal imleme ve kaliteli backlink kaynaklarını paylaşıyorum;

MediumÖrnek
YoutubeÖrnek
DiigoÖrnek
TedÖrnek
ScoopÖrnek

Forum backlinkler belkide siteleriniz açısından hem sektörel hemde aktif olarak sitenize trafik çekecek backlink çalışmalarından biridir. Doğru yapıldığı taktirde her anlamda sitenize destek sağlayabilir. Forum sitelerden aldığınız backlinkler müşteri portföyünüzü arttırabilir veya okurlarınıza yeni okurlar katabilir. Bu backlinkleri edinmek için forum sitelerinde yer alan ” Site tanıtımı ” alanlarında kendi sitenizin tanıtımını yapabilir ve sitenize backlink kazandırabilirsiniz.

Bazı Forum Backlink alabileceğiniz platformlar

R10.NET (dünyanın en aktif forumlarından biridir, üye olmak için davet kodu almanız gerekldir. Davet kodu için başvurunuzu açık şekilde yapar ve sahip olduğunuz siteyi belirtirseniz davet kodu alabilirsiniz)

wmaraci.com ( eskiden daha aktif olan master forumudur. Şu anda da rahatlıkla kullanabilirsiniz)

forum.donanimhaber.com (bilmeyen yoktur)

iyinet.com (kullanabileceğiniz geniş üye yelpazeli bir forum)

www.chip.com.tr/forum/ (çok kullanılan bir forum platformudur)

Not: Verdiğimiz siteler bizlere göre en çok kullanılan forum siteleridir. bu sitelerden backlink almanız siteleriniz için çok faydalı olacaktır.

Günümüzde neredeyse her konuda Google’da çıkan ve onlarca yorum yapılan sözlük siteleri SEO açısından büyük önem arz etmektedir. Bir İnternet sitenizin sözlüklerde alacağı bir kötü yorum siteniz için felakete yol açabilir veya aynı şekilde alacağınız iyi yorumlar sitenize fayda sağlayabilir. Burada önemli olan nokta sözlük çalışmaları yapılırken doğal bir çalışma yapmaktır. Burada doğallıktan kastımız backlink alacağınız metnin gerçekçi görünmesidir.

Ekşisözlük ( Backlink alması zor bir platformdur başarılar )
Uludağsözlük
incisözlük
itusözlük

Siteleriniz için bu sözlüklerden backlink almanız yeterli olacaktır

DA (Domain authority) ve PA (Page authority) değerleri backlink alırken dikkat edilmesi gereken özelliklerden biridir. DA ve PA değerleri yüksek olan sitelerden alacağınız backlinkler sitenizin trafik çekmesine yardımcı olacak ve anahtar kelimelerinizde başarıya ulaştıracaktır. Bir sitenin DA ve PA Değerlerini öğrenmek için DA PA Checker kullanabilirsiniz.

-Comment Backlinklerdir
-Yüksek DA PA Değerlerine sahiplerdir
-Sitesi yeni olanların ve yukarıdaki belirtilen backlinklerden hiçbirini almayanların bu backlinkleri alması önerilmez.
-Backlinkleri almak için verilen sitelerin en alt kısmına gidin ve comment formunu doldurun. formdaki isim yerine anahtar kelimeyi yazın.

http://anubisblog.free.( burayı silin !!! )fr/index.php?post/2008/09/06/We-ve-got-it

http://bagnoud.blogg.( burayı silin !!! )org/appollinaire-max-jacob-gide-malraux-proust-vus-par-georges-gabory-a116147380

https://cloudwars.( burayı silin !!! )co/amazon/amazons-last-chance-catch-microsoft/

http://afriquemidi.( burayı silin !!! )com/2018/03/02/g5-sahel-5-millions-de-dollars-de-recep-tayyip-erdogan/

https://www.efolio.soton.ac.( burayı silin !!! )uk/blog/hjb1g15/2018/07/05/taiwan-harry-nil/

Bir diğer backlink alma yöntemimizde bookmark sitelerinden yani imleme veya yer imi araçlarından backlink alma yöntemidir. Bu backlinkler ile sitenizin Google üzerindeki otoritesini arttırabilirsiniz ve anahtar kelimelerinizde çıkış sağlayabilirsiniz.

Üye olup tanıtım yazınızı eklemeniz yeterlidir ( tanıtım yazısında link vermeyi unutmayın )
http://letusbookmark.com/
http://bookmarkspring.com/
http://bookmarkstumble.com/
http://bookmarkswing.com/
http://bookmarkshq.com/

Düzenli ve organik backlink aldıktan ve düzenli olarak içerik girişi yaptıktan sonra backlink almanızın bir sınırı yoktur. Burada verdiğimiz backlink örnekleri ile sizler de kendi web sitenizin link ağını oluşturabilirsiniz. Verdiğimiz listelerde Faceebook Twitter gibi herkesin bildiği ve kullandığı backlinklerden bahsedilmemiş olmasına rağmen siz değerli okurlarımızın bilindik sitelerden de backlink almanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Tabi ki onlarca backlink alma yöntemi olması nedeniyle tüm backlink alma yöntemlerinden bahsedemiyoruz ancak burada verdiğimiz backlink alma yöntemlerini uygular ve aynı yöntemlerin üzerine koyarsanız kesinlikle başarıya ulaşacaksınız.

Bizleri Instagram adresimizden veya telegram grubumuzdan takip ederek sürekli yeni backlinklerden haberdar olabilirsiniz. Ücretli SEO Danışmanlığımız hakkında da bilgi alabilir ve ilk sayfaya çıkmak için profesyonel bir destek alabilirsiniz.

5/5 - (9 votes)
Oylamak İçin Tıkla
[Total: 0 Average: 0]

12 thoughts on “SEO Nedir? Nasıl yapılır? Ayrıntılı SEO Rehberi”

 1. Cengiz AşıkoğLu

  Paylaşılan bilgi ve kaynak için teşekkür ederim Hocam. Gerçekten güzel bir paylaşım olmuş. Bu tarz paylaşımların herkez tarafından yapılmasını ümit ederiz. Size kariyeriniz boyunca başarılar dilerim.

 2. Gülsu keskin

  Osman hocam elinize sağlık. Aldığımız backlinkler 1 gün içerisinde indekslendi gerçekten news kayıtlı backlinklerden bile hızlı indeksleniyor 🙂 tekrardan elinize sağlık

 3. Oğulcan Onur

  Ben bu kadar ayrıntılı yazılmış bir yazı görmedim elinize sağlık. SEO konusunda daha iyisi yok..

 4. Bilal Güngör

  Öncelikle Osman hocamızın ellerine sağlık diyerek başlamak istiyorum. Facebook gruplarından kendisi hakkında bilgi alırken bu seo makalesinden bahsetti. Bende detaylıca okuma fırsatı buldum. Kendisine SEO konusundaki yardımlarından dolayı teşekkür ederim. İleride başarılarınızın artması dileği ile..

 5. Bursa Nakliyat

  SEO ne veya seo nedir gibi makaleleri sürekli inceliyorum. Makalenizi beğendim bir çok konuya değinmek istemissiniz ancak iç dış teknik seo gibi değerleri çok anlayamadım. Bu konularda da ayrıntılı bir makale bekleyişindeyiz. Diğer seo ajansları gibi ücret gözetmeksizin insanlara makaleler ile böyle yardım da bulunmanızda taktir edilesi. Kendi adıma teşekkür ederim.

 6. Mustafa Berke Yılmaz

  SEO nedir konusu gerçekten ayrıntılı bir konu. Bu ayrıntıları tek bir makaleye sığdırmak tabi ki imkansız. Ancak SEO konusunu ele alışınızı beğendim. Genellikle vurguladığınız bölümler içerik ve dış SEO. Bende bu konuda ki görüşlerinize katılıyorum elinize sağlık..

 7. seo konusunda az bilgim olmasına rağmen az çok mantığını kavrar gibi oldum. Backlink ve içeriklere çok dikkat etmemiz gerekiyor. seo ile ilgili merak edilenleri cevaplayacağınız bir yazı da yazmanızı rica ediyorum. Backlink nereden alınabilir, backlink almanın yollar nedir bunun gibi yazılar da bekliyoruz. seo konusunda da başarılı olduğunuzu düşünüyorum.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.